ADIU TGT

Coming soon

Advertisements
This entry was posted in IRELI PY. Bookmark the permalink.

One Response to ADIU TGT

 1. SENAN says:

  Öz füsunkâr gözelliyi ile yalnız İsviçre ile muqayise olunan Azerbaycan’ın güney güşesi Kelbecer’in ermeni silahlı quvvetleri terefinden işgal olunmasından 11 il keçir. 10 mart 1993 ncü ilden başlayaraq ermenilerin iki istiqametden Ermenistan’ın Vardenis ve Dağlıq Qarabağ’ın
  Agdere istiqametinde başladığı hücumlar neticesinde 1988-ci ilden düşman muhasarasında merdlikle dayanan, düşman hemlelerine layıqınca cavab veren Kelbecer 2 aprel 1993 – cü ilde süquta uğrayaraq düşman pençesine keçdi.

  52000 nefer Kelbecer ehalisi yüz iller boyu dede-babalarından miras qalmış var-dövletini, ev-eşiyini, emlakını, mezarlıqlarını qoyaraq her addımında ölüm qoxusu gelen Murov yolu ile piyada Kelbecer’i terk etmek mecburiyyetinde qaldılar. Yolda 220 nefer mulki vetendaş helak oldu, 321 nefer ise bitkin düşdü ve ermeniler terefinden girov götürürdüler.

  Rayonun 130 – yaşayış menteqesi, o cümleden dünya ehemiyyetli sanatoriyasi, 500 – den çox senaye, tıkıntı, kolxoz, sovxoz, ticaret, içtimai “iaşe ve sair xidmet obyektleri , 13 min yaşayış evi, 324 sosial “ medeni obyekti düşman eline keçirerek darmadağın edildi. Rayon ehalisine mexsus 100 min baş iri buynuzlu, 500 min baş iribuynuzlu mal “qara, 5 min at, 1 milyon ev quşu, 50 min arı ailesi,130 minik maşını,195 min eded xalca “ kilim, 320 min dest yorgan döşek, 50 min eded mebel desti, 26 min eded televizor ve sair, düşman terefinden qaret olunaraq Ermenistan’a daşındı. Umumiyyetle 1993 – cü ilin qıymetleri ile Kelbecer’in işgali neticesinde ehaliye ve dövlete 761,4 milyon ABS doları deyerinde maddi ziyan deymişdir.11 ildir ki, Kelbecerliler respublikanın 56 rayonunda 707 yaşayış menteqesinde özlerine muveqqeti sığınacaq taparaq uğursuz talelerinin ağır mecburi köçmenlik illerini yaşayırlar.

  Böyük strateji ehemiyyete malik olan, Azerbaycan’la Ermenistan arasında Qala
  qapısı kimi deyerlendirilen Kelbecer artıq 11 ildir ki ermeni elindedir.Bununla da ermeniler qarşılarına qoyduqları meqsede “ Dağlıq Qarabağ’ın taktiki olaraq Ermenistan’a birleşdirmek isteklerine nail oldular.Muharibe de helledici amil olan mevki üstünlüyü qazandılar. Hem de Kelbecer’i ele keçirmekle düşmen Agdam’ı, Fuzuli’yi, Qubadlı’yı, Cebrayil’i işgal etmek şansı elde etdiler.

  Onlar bu zeferlerinin ebediyyen olmasını asla düşünmessinler. Ermeniler düşünmesinler ki, biz unutmuşuq.

  TÜRKÜN TOPRAĞI ONUN NAMUSU OLMUŞDUR. TÜRK AÇ KALIR ANCAK NAMUSSUZ KALAMAZ!!!

  Biz TÜRK Gençliyi Tanrı’nın yardımıyla bu topraklarımıza sahip çıkacağız. Qarabağsız
  Azerbaycan olmadı ve OLMAYACAKTIR!!!

  QARABAG BİZİM YUMRUK BOYDA QELBİMİZDE DÜNYA BOYDA SEVİNCİMİZDİR.

  BİZ O SEVİNCE QOVUŞACAGIQ!!!

  SAVAŞ ALNIMIZA YAZILIB!!

  EY BÖYÜK MİLLETİN GENÇLİĞİ SAVAŞA HAZIR OL!!! QARABAG BİZİ GÖZLEYİR!!!

  TANRI TÜRK’Ü QORUSUN

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s